Cytotec

Do którego tygodnia można usunąć ciążę ?

Jeśli spojrzelibyśmy w najczęściej wyszukiwane frazy w naszym polskim internecie, to wiele osób mógłby mocno zastanowić fakt tego, że coraz więcej i coraz częściej pojawiają się wyszukiwania przy pomocy fraz, które brzmią, “do którego miesiąca można usunąć ciążę“, czy też “do którego miesiąca można usunąć ciążę tabletkami“. O czym ten fakt może świadczyć? Odpowiedz nasuwa nam się tutaj oczywiście sama i wiele osób, może ze swoistym przerażeniem powie, że bierze się to stąd, że coraz więcej młodych kobiet rozważa usunięcie ciąży, w jaką zaszły. Co to może oznaczać? Z jednej strony może to wiele powiedzieć o tym, że kampanie i edukacja, jaka jest prowadzona na temat antykoncepcji i zapobieganiu niechcianej ciąży jest bardzo mało, skuteczna a z innej strony należy zwrócić uwagę na fakt tego, że aborcja w naszym kraju nie jest legalna, przez co coraz więcej osób szuka rozwiązań tego “problemu” na “własną rękę”, czy też próbuje jej dokonać poza granicami naszego kraju. Tak, czy też inaczej skoro temat tak często zaczyna się pojawiać, to należy go mocniej zbadać.

Do którego tygodnia można usunąć ciążę tabletkami ?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie tyczące się usunięcia ciąży, nalezy najpierw wyjaśnić jaki charakter będzie miała aborcja. Jeśli mówimy o aborcji, która będzie dokonywana za pomocą metod farmakologicznych, to zaleca się, by maksymalny czas, kiedy tabletka zostanie przyjęta to był maksymalnie dwunasty tydzień, jednak trzeba sobie jasno powiedzieć, że zdecydowanie lepiej dokonać jej nieco wcześniej, bowiem jej skuteczność w granicach owego dwunastego tygodnia znacznie spada i dużo większe szanse na to, że cały zabieg obędzie się bez większych problemów i będzie skuteczny, uzyskamy w sytuacji, kiedy tabletka zostanie przyjęta w granicach dziewiątego a maksymalnie dziesiątego tygodnia. Warto o tym pamiętać, bowiem dzięki temu możemy uniknąć sytuacji, kiedy zabieg się nie uda. Należy również pamiętać o wstrzemięźliwości od kontaktów seksualnych przez około cztery- siedem dni od momentu zażycia tabletki. Pomoże nam to wyeliminować ryzyko związane z możliwością wystąpienia infekcji. Aborcja farmakologiczna oprócz tego, że wydaje się najbezpieczniejszą i najmniej inwazyjną ze wszystkich możliwych rodzajów aborcji jest jedyną, która jest rekomendowana przez ONZ i Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Kolejnym przykładem usunięcia ciąży jest aborcja chirurgiczna, dzielimy ją na:

– rozszerzenie szyjki macicy i aspiracja (odessanie pod ciśnieniem), możliwa w 7-12. tygodniu ciąży,

– wyłyżeczkowanie płodu (generalnie między 10. a 22. tygodniem ciąży),

– wywołaniu akcji skurczowej za pomocą prostaglandyn (czasem poprzedzonych podaniem mifepristonu) lub oksytocyny (drugi trymestr: 12-22. tydzień ciąży)

 

Do którego tygodnia można usunąć ciąże metodami farmakologicznymi?

 

Temat aborcji jest tematem, który już od dłuższego czasu pojawia się z różną częstotliwością w mediach. Sprawia to, że ciężko o nim nie mówić i nie zagłębiać się w niego coraz częściej i dokładniej. Nie będziemy w tym artykule stawać po żadnej ze stron i oceniać zasadności aborcji ani tego, czy prawa co do niej powinny zostać zaostrzone, czy też złagodzone. Poruszymy temat jedynie od strony merytorycznej. Uważam, że warto często opisywać to zagadnienie, bowiem coraz więcej osób decyduje się na zabieg aborcji nie tylko w trzech przypadkach, w których prawo pozwala na jej, dokonanie a jedynie kierując się swoją wolą. Bardzo często na forach internetowych pojawiają się wątki noszące tytuł “do którego tygodnia można zrobić aborcje”. To chyba najlepiej pokazuje, że problem istnieje i wciąż jest obecny. Podobnie jest również w wypadku innych zagadnień. Równie często pojawiają się tematy w stylu “ile kosztują tabletki poronne u ginekologa”, czy też “ile kosztują tabletki poronne”. No właśnie, ale dlaczego pytania o tabletki poronne pojawiają się tak często?

Bez wątpienia ogromny wpływ ma na to fakt, że jak już wspomnieliśmy, aborcja tylko w trzech, charakterystycznych przypadkach jest w naszym kraju legalna, dlatego wiele osób decyduje się na aborcję farmakologiczną, którą mogą wykonać w zaciszu swojego domu. Aborcja farmakologiczna to inaczej tak zwana pigułka aborcyjna (składnik aktywny: mifepriston) pojawiła się ona na rynkach farmaceutycznych już w latach 1986-1988 pod nazwą Mifegyne. Aborcja farmakologiczna jest możliwa na najwcześniejszym etapie (do 9. tygodnia ciąży) niektóre źródła podają, że można ją wykonać do dwunastego tygodnia ciąży, jednak należy pamiętać, że jej skuteczność wtedy spada do 80%. Sama aborcja farmakologiczna polega na podaniu środków farmakologicznych wymuszających poronienie.

Pierwsza dawka zawiera w sobie lek, który niszczy trofoblast lub uszkadza zarodek (mifepriston lub metotreksat), a druga dawka natomiast zawiera terapeutyk z grupy prostaglandyn (mizoprostol lub gemeprost), wywołuje on skurcze macicy i prowadzi do wydalenia zarodka wraz z wyściółką macicy. Najczęściej stosowana jest kombinacja mifepristonu i prostaglandyny. Aborcja przy pomocy pigułki poronnej jest najbezpieczniejszą dla kobiety metodą aborcji. W jej wyniku powikłania zdarzają się bardzo rzadko, bowiem określa się, że występują zaledwie w jednym przypadku na sto tysięcy. Fakt ten decyduje, że wiele kobiet decyduje się na ten rodzaj aborcji. Kolejnym faktem, który przemawia za tym, rodzajem aborcji jest to, iż jest ona dużo tańsza od metod chirurgicznych, bowiem cena tabletek poronnych, to koszt około czterystu złotych.

Warto zatem wiedzieć do kiedy można usunąć ciążę?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *