Do Ilu Tygodni Można Usunac Ciaze

Czym jest aborcja? do ilu tygodni można usunąć ciąże ?

Na samym początku tego artykułu warto wyjaśnić samo pojęcie aborcji. Aborcja jest wywołaniem poronienia, czyli mówiąc inaczej, jest to przedwczesne przerwanie ciąży. Jeśli mówimy o aborcji musimy rozróżnić jej dwa typy. Możemy bowiem usunąć ciążę chirurgicznie oraz farmakologicznie. Usunięcie ciąży przez zabieg chirurgiczny musi zawsze odbywać się w gabinecie wyspecjalizowanego do takiego zabiegu lekarza. Jest to spowodowane faktem tego, że zabieg taki jest, znaczą ingerencją w strukturę macicy, który polega na “wyssaniu” płodu. Warto pamiętać o tym, że po takim zabiegu szyjka macicy oraz sama struktura kanału rodnego zostaje w bardzo dużym stopniu naruszona. Statystyki pokazują, że po takim zabiegu aborcji, aż w jednym na pięć przypadków, kobieta nie będzie mogła już ponownie zajść w ciążę. Jest to spowodowane faktem wystąpienia powikłań poaborcyjnych, które mogą wystąpić. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że taki zabieg jest w Polsce nielegalny, jednak inaczej jest już u naszych sąsiadów, czyli Czechów, gdzie można go wykonać już w pełni legalnie.

Do ilu tygodni można usunąć ciąze tabletkami, czyli aborcja farmakologiczna?

Drugą z metod usuwania ciąży zaraz obok aborcji chirurgicznej jest aborcja farmakologiczna. Jest to metoda usuwania ciąży, którą stosować można maksymalnie do dwunastego tygodnia ciąży, jednak w tej metodzie aborcji zaleca się stosowanie tabletek do dziewiątego- dziesiątego tygodnia ciąży kobiety. Lekarze ginekolodzy twierdzą, że użycie leków, które są w pełni dostosowanego do tego typu zabiegu, jest w pełni bezpieczne. To mocno pocieszający fakt, jeśli spojrzymy na ilość wyszukań frazy “do ilu tygodni można usunąć ciąże” w polskim internecie.

 

Na czym polega przerwanie ciąży za pomocą tabletek poronnych?

 

Przerwanie ciąży za pomocą tego typu aborcji polega na zażyciu tabletki, która ma na celu zahamowanie wytwarzania progesteronu (jest to hormon, który podtrzymuje ciąże) i na przyjęciu tabletek, które stymulują skurcze macicy tak, aby doszło do wydalenia płodu przez kobietę. Wiele osób a w tym nawet lekarzy uważa, że tego typu zabieg kobieta może wykonać w pełni bezpiecznie w swoim domu. Jednak wszyscy zgodnie zalecają, aby w przypadku, kiedy decydujemy się wykonać go w zaciszu domowym, zachować szczególnie mocną uwagę nad tym, co dzieje się z nami i naszym ciałem po to, aby w razie takiego wypadku, szybko udać się do lekarza specjalisty. Pomoc kobiecie, która zdecydowała się wykonać taki zabieg będzie, jednak potrzebna tylko w przypadku, kiedy wystąpi u niej zdecydowanie zbyt mocne krwawienie spowodowane przyjęciem owej tabletki poronnej. Należy tutaj zaznaczyć jednak, że takie sytuacje mają miejsce niezwykle rzadko i prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest bardzo małe. Niemniej jednak należy o tym wspomnieć, bowiem nigdy nie możemy mieć pewności, że takie objawy w danym przypadku nie wystąpią i że nie będzie potrzebna pomoc lekarza specjalisty. Jak w każdej ingerencji w nasze ciało, tak również i tutaj, niezwykle kluczowa jest uwaga oraz ciągła kontrola tego, co dzieje się z nami i naszym ciałem podczas wykonywanie takiego zabiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *