Tabletki aborcyjne – jak działaja tabletka aborcyjna?

Jak działa tabletka aborcyjna? Gdzie mogę kupić tabletkę aborcyjną? Czy to to samo, co tabletki po do 72h? Podzieliliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Tabletki aborcyjne, naukowo znane jako mifepreks (mifepriston) i mizoprostol, potrafią medycznie przerwać ciążę. Aborcja farmakologiczna jest często metodą pierwszego rzutu w pierwszym trymestrze ciąży. „Powodem, dla którego ktoś może wybrać aborcję, jest chęć uniknięcia zabiegu w klinice z większą ilością oprzyrządowania, potrzeba wykonania aborcji w domu lub w bardziej prywatnej przestrzeni”, wyjaśnia dr Rebecca Taub, lekarz z Reproductive Health i Ob-Gyn w Waszyngtonie.

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o tym, jak działają pigułki aborcyjne i czego się spodziewać po aborcji wykonanej tabletkami

Co to jest tabletka aborcyjna?

Według amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) kobiety mogą bezpiecznie stosować Mifepreks (mifepristone) i mizoprostol w ciągu pierwszych 70 dni ciąży. Mówiąc dokładniej, pigułki aborcyjne można zażyć w ciągu 10 tygodni od pominiętego miesiączki. FDA zatwierdziła strategię oceny ryzyka i ograniczania ryzyka (REMS) dotyczącą leku, co oznacza, że należy go przyjmować pod nadzorem wykwalifikowanego lekarza, kliniki, biura medycznego lub szpitala.

Według FDA możesz nie być kandydatką kwalifikującą się do użycia do pigułki aborcyjnej, jeśli cierpisz na anemię, bierzesz leki na krzepnięcie krwi, masz wkładkę domaciczną lub ciąża jest starsza niż 12 tygodni. Powinienaś również unikać tabletek aborcyjnych, jeśli doświadczasz ciąży pozamacicznej, w której płód rośnie poza macicą.

Jak używać tabletki aborcyjne?

Jak działa tabletka aborcyjna? Wykonaj test za krwi lub moczu w celu potwierdzenia ciąży, jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś. Następnie udaj się do Ginegologa, który wykona badanie lekarskie i badanie ultrasonograficzne, aby upewnić się, że ciąża nie jest pozamaciczna. Jeśli ciąża jest potwierdzona zamów tabletki aborcyjne na naszej stronie. W zestawie otrzymasz pełną instrukcję jak wykonać zabieg aborcji farmakologicznej samemu. Otrzymasz również kontakt do lekarza, który pomoże usunąć ciążę zdalnie.

Do poronienia potrzebne są dwie oddzielne pigułki: mifepreks (mifepriston) i mizoprostol.

Mifeprex: pierwsza dawka to 200 mg mifepristone przyjmowanego doustnie. Mifeprex blokuje hormon ciążowy progesteron, który jest niezbędny do utrzymania zdrowej ciąży. Pigułka powoduje, że podszewka macicy staje się cienka i złuszcza się.

Misoprostol: w ciągu 72 godzin weźmiesz 800 mg misoprostolu podpoliczkowo (w policzek). Mizoprostol stymuluje skurcze macicy w celu wydalenia zarodka i worka ciążowego, co kończy rozwijającą się ciążę.

Wiele kobiet w krajach takich jak Holandia czy USA przyjmuje mifepreks w klinice i mizoprostol w domu, chociaż różni się to w zależności od preferencji i prawa stanowego. Ciąża powinna zakończyć się w ciągu kilku dni od przyjęcia mizoprostolu.

Około dwa tygodnie po zażyciu tabletek aborcyjnych wrócisz do lekarza na wizytę kontrolną. Niekompletna aborcja może prowadzić do infekcji, dlatego ważne jest, aby się zbadać. Lakarz nie rozpozna czy poronienie było na skutek zażycia tabletek poronnych czy naturalnie. Osoby z nieudaną aborcją mogą potrzebować kolejnej dawki tabletek poronnych. Alternatywnie może być konieczne poddanie się aborcji chirurgicznej w klinice (poza granicami Polski), co jest szczególnie prawdopodobne, jeśli ciąża ma więcej niż 10 tygodni. Procedury chirurgiczne obejmują ręczne zasysanie próżniowe (MVA) oraz dylatację i ewakuację (D&E).