Skutki uboczne tabletki poronnej

Skutki uboczne tabletki aborcyjnej

Jak długo krwawisz po pigułce aborcyjnej i jakie są najczęstsze działania niepożądane? Pierwsza pigułka, Mifepristone, zwykle nie powoduje objawów, chociaż możliwe jest lekkie krwawienie i nudności. Z drugiej strony misoprostol powoduje intensywne skutki uboczne, gdy zarodek wydala się z organizmu.

Według Planned Parenthood w ciągu kilku godzin od przyjęcia misoprostolu wystąpi krwawienie przypominające ciężki okres – zwykle w towarzystwie dużych skrzepów, które mogą osiągnąć wielkość cytryny. Krwawienie prawdopodobnie potrwa cztery lub pięć godzin. Mogą również wystąpić skurcze, nudności, ból brzucha, zmęczenie, zawroty głowy, biegunka lub łagodna gorączka. Leki przeciw nudnościom i ibuprofen mogą pomóc kontrolować te skutki uboczne pigułki aborcyjnej.

Większość ludzi czuje się lepiej w ciągu kilku dni od zażycia tabletek poronnych. Jednak niewielki procent zgłasza poważniejsze objawy. Głównym problemem jest niepełna aborcja, która może prowadzić do infekcji. Rzadko kobiety mogą doświadczać zakrzepów w macicy, bardzo silnych krwawień lub reakcji alergicznej.

Natychmiast skontaktuj się z lekarzem, jeśli masz bardzo obfite krwawienie (przesiąkanie przez więcej niż dwie opuszki w ciągu dwóch godzin) lub brak krwawienia 24 godziny po przyjęciu drugiej pigułki aborcyjnej. Należy również poinformować swojego lekarza o zakrzepach krwi trwających dłużej niż kilka godzin, wysokiej gorączce (powyżej 38 stopnia) i problemach brzusznych, które utrzymują się w ciągu ostatnich 24 godzin przyjmowania tabletki poronnej.

Powrót miesięczki po aborcji farmakologicznej tabletkami poronnymi.

Twoja miesiączka powinna powrócić w ciągu dwóch miesięcy od zakończenia ciąży. Prawdopodobnie będziesz musiała powstrzymać się od współżycia seksualnego przez jeden lub dwa tygodnie i może być odradzane stosowanie tamponów. Mifepristonei Misoprostol nie wpłyną na twoją przyszłą płodność ani ciążę.

Kobiety mogą odczuwać szeroki zakres emocji po zażyciu pigułki aborcyjnej, w tym ulgę, poczucie winy, złość, smutek i inne. Wszystkie te odpowiedzi są normalne.