Co to jest aborcja farmakologiczna?

Co to jest aborcja farmakologiczna?

W aborcji farmakologicznej stosuje się lek lub kombinację tabletek, aby spowodować niechirurgiczne zakończenie wczesnej ciąży do 10. tygodnia ciąży.

Najbezpieczniejszy, najskuteczniejszy rodzaj aborcji medycznej wymaga użycia dwóch różnych tabletek. Leki te, zwane Mifepristone i Misoprostol, wywołują spontaniczne wydalenie ciąży z macicy. Mifepriston i misoprostol znajdują się na liście podstawowych leków Światowej Organizacji Zdrowia.

Mifepriston blokuje hormon progesteron, który jest niezbędny do utrzymania ciąży. Bez tego hormonu przyczepienie zapłodnionego jaja do ściany macicy jest zakłócone, a macica kurczy się. Mizoprostol nasila skurcze i pomaga wydalać produkty poczęcia z macicy.

Udowodniono, że mifepriston z misoprostolem są bardzo skuteczne, bezpieczne i dopuszczalne w przypadku poronień w pierwszym trymestrze ciąży. Skutki tej metody aborcji obejmują skurcze i przedłużone krwawienie podobne do miesiączkowania. Częste działania niepożądane obejmują nudności, wymioty i biegunkę. Ryzyko poważnych komplikacji jest wyjątkowo niskie. Badania wskazują, że bezpieczne jest wykonywanie procedury aborcji farmakologicznej w domu.